chrysos-olympionikis-o-miltos-tentogloy-sto-mikos-petaxe-sta-8-41-kai-sikose-oli-tin-ellada-psila-51849
09:22

«Χρυσός» Ολυμπιονίκης ο Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος, «πέταξε» στα 8,41 και σήκωσε όλη την Ελλάδα ψηλά

09:22
Νίκη Μουλά

Ο Μίλτος Τεντόγλου είναι ο χρυσός Ολυμπιονίκης στο μήκος στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2020 στο Τόκιο, με το τελευταίο άλμα στο 8,41 να τον στέλνει στο υψηλότερο βάθρο της διοργάνωσης.

Το πρωταθλητής από τα Γρεβενά έγραψε τη δική του ιστορία στους Ολυμπιακούς Αγώνες, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο μήκος, με τους διοργανωτές να συνοδεύουν τη μεγάλη του επιτυχία με Ζορμπά και συρτάκι στο στάδιο.

Ο 23χρονος πρωταθλητής Ευρώπης έγινε ο πρώτος άνδρας, μετά τον Κώστα Τσικλητήρα, που ανεβαίνει στο βάθρο στα οριζόντια άλματα για την Ελλάδα.

Μέχρι και την τελευταία προσπάθεια του, ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν πέμπτος, αλλά με το τελευταίο του άλμα πέρασε τους δύο Κουβανούς που βρισκόντουσαν στις πρώτες θέσεις και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και το δεύτερο για την ελληνική αποστολή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, μετά από αυτό του Στέφανου Ντούσκου στην κωπηλασία.

Ο Μίλτος Τεντόγλου χρυσός Ολυμπιονίκης με την τελευταία του προσπάθεια

O σπουδαίος πρωταθλητής άφησε την τελευταία στιγμή στη δεύτερη θέση τον Ετσεβαρία, ο οποίος ναι μεν πήδηξε κι αυτός στα 8.41μ., αλλά η δεύτερη επίδοση του ήταν χειρότερη (8.09μ.) από του Τεντόγλου (8.15μ.).

Ο Κουβανός, μετά την τρίτη του προσπάθεια, αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού στο πόδι του και δεν κατάφερε καν να κάνει άλμα στην έκτη του προσπάθεια, ο Μίλτος Τεντόγλου ξεκίνησε με άλμα στα 8.11 μ., ενώ στη δεύτερη και την τρίτη του προσπάθεια ήταν άκυρος.

Ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε 8,10 μ. στην τέταρτη προσπάθεια και 8.15 μ. στην πέμπτη, με τα άλματα αυτά να τον βγάζουν εκτός βάθρου, μέχρι το τελευταίο, όπου έκανε την απόλυτη ανατροπή και πήρε το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 8.41μ.