09:56

«Έβρεχε» γκολ στο Μαδριγάλ: Μπαρτσελόνα-Βιγιαρεάλ 4-4

09:56
Newsroom

Η Βιγιαρεάλ υποδέχθηκε στην έδρα της, τη Μπατσελόνα, σ’ ένα παιχνίδι, που σίγουρα δεν ήταν για καρδιακούς. Οι θεατές που έδωσαν το «παρών» στο Μαδριγάλ ευχαριστήθηκαν γκολ και θέαμα, καθώς η αναμέτρηση της Πριμέρα Ντιβιζιόν έληξε ισόπαλη και με σκορ 4-4.

Στο πρώτο ημίχρονο, Μπλαουγκράνα ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο 12′, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Μάλκομ μεταβίβασε τη μπάλα στον Κουτίνιο και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 0-1, μέσα από τη μικρή περιοχή. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματά της. Ο Βιδάλ προωθήθηκε από τη δεξιά πλευρά και στη συνέχεια έβγαλε τη σέντρα, με τον Μάλκομ να σημειώνει με κοντινή κεφαλιά το 0-2. Μάλιστα, στο 19′ οι Μπλαουγκράνα λίγο έλειψε να πετύχουν και τρίτο τέρμα. Ο Κουτίνιο επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Ασένχο, όμως, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο 23′ η Βιγιαρεάλ αναπτύχθηκε σωστά, καταφέρνοντας να μειώσει στο σκορ. Ο Τσουκυέζε βρέθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με ωραίο σουτ νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το 1-2.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, το «κίτρινο υποβρύχιο» κατάφερε να αλλάξει τις ισορροπίες. Πέντε λεπτά από την έναρξη της επανάληψης, η Βιγιαρεάλ κατάφερε να σκοράρει. Συγκεκριμένα, στο 50′ ο Εκαμπί με κοντινό πλασέ, πέτυχε το 2-2. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 60′ ο Ιμπόρα με άψογο πλασέ, έκανε το 3-2, βάζοντας μπροστά τα «κίτρινα υποβρύχια». Επίσης, στο 80′ ο Καθόρλα πάσαρε στον Μπάκα, ο οποίος σημείωσε το 4-2.

Ωστόσο, στο 86′ ο Άλβαρο αποβλήθηκε από το παιχνίδι με δεύτερη κίτρινη, γεγονός που άλλαξε τις ισορροπίες. Στο 90′ ο Λιονέλ Μέσι με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 4-3, ενώ το τελικό 4-4 πέτυχε ο Λουίς Σουάρεζ στο 93′, με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Ασένχο.

Σκόρερ: 23′ Τσουκουέζε, 50′ Εκαμπί, 60′ Ιμπόρα, 80′ Μπάκα – 12′ Κουτίνιο, 16′ Μάλκομ, 90′ Μέσι, 93′ Σουάρεζ.

Κόκκινες: Άλβαρο (δεύτερη κίτρινη).

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Γκασπάρ, Άλβαρο, Φούνες Μόρι, Βίκτορ Ρουίθ, Ιμπόρα, Πεντράθα, Τόκο Εκαμπί (74′ Μπάκα), Καθόρλα, Μορλάνες (63′ Κάσερες), Τσουκουέζε (87′ Μπονέρα).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Λενγκλέ, Ουμτιτί, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς (73′ Ράκιτιτς), Αρτούρ (73′ Αλενιά), Βιδάλ, Κουτίνιο (61′ Μέσι), Μάλκομ, Σουάρες.