o-tsapatakis-protathlitis-kosmoy-chrysos-protathlitis-parakolymvisis-kai-sto-mantsester-173707
13:31

Ο Τσαπατάκης πρωταθλητής κόσμου: Χρυσός πρωταθλητής παρακολύμβησης και στο Μάντσεστερ

13:31
Νίκη Μουλά

Ο Αντώνης Τσαπατάκης στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής παρακολύμβησης στο Μάντσεστερ, διατηρώντας τον τίτλο του από τη Μαδέιρα.

Ο Έλληνας αθλητής ήταν συγκλονιστικός, για μια ακόμα φορά, ανεβαίνοντας στο υψηλότερο βάθρο στον τελικό των 100μ. πρόσθιο SB4 του παγκόσμιου πρωταθλήματος.

Δεύτερη συνεχή χρονιά ο Αντώνης Τσαπατάκης παγκόσμιος πρωταθλητής

Πρόκειται για το δεύτερο μετάλλιο της πρεμιέρας με τα ελληνικά χρώματα, με τον Αντώνη Τσαπατάκη να επαναλαμβάνει την περσινή του επιτυχία στη Μαδέιρα.

Το πρώτο χρυσό στη διοργάνωση είναι του Αντώνη Τσαπατάκη

Ο παραολυμπιονίκης τερμάτισε σε 1:39.53 και αν και γύρισε δεύτερος στο πρώτο 50άρι, κατάφερε και με δυνατό φινάλε κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την ελληνική αποστολή, ενώ ήδη μετράει και ένα χάλκινο με τον Γιάννη Κωστάκη στα 50μ. πρόσθιο SB2, λίγη ώρα νωρίτερα.

Μέχρι τα πρώτα 50μ της κούρσας προηγούνταν ο Ουκρανός Αντρί Ντράπκιν, με πέρασμα σε 43.65, με τον Κρητικό πρωταθλητή να ακολουθεί σε 44.95.