amp-8220-chrysos-amp-8221-o-konstantinos-mastrogiannis-egrapse-istoria-o-23chronos-ellinas-athlitis-sto-eyropaiko-protathlima-karate-258351
19:08

“Χρυσός” ο Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης: Έγραψε ιστορία ο 23χρονος Έλληνας αθλητής στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε

19:08
Ορφέας

Η Ελλάδα γιορτάζει μια σπουδαία επιτυχία στον χώρο του καράτε, με τον Κωνσταντίνο Μαστρογιάννη να κατακτά το χρυσό μετάλλιο στο 59ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Ζαντάρ της Κροατίας.

Εκπληκτική Νίκη στον Τελικό

Ο Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης, ο οποίος αγωνίζεται στην κατηγορία -84κ Kumite, επικράτησε με σκορ 7-2 εναντίον του Ολλανδού αντιπάλου του, Μπράιαν Τίμερμαν, και πανηγύρισε την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου με έναν εντυπωσιακό αγώνα.

Μυθική Ανατροπή και Πανηγυρικός Περίπατος στον Τελικό

Η πορεία του 23χρονου Μαστρογιάννη ήταν εξαιρετική καθ’ όλη τη διάρκεια του τουρνουά. Ένας από τους κορυφαίους στιγμές ήταν ο ημιτελικός, όπου ο πρωταθλητής της Δόξας Γαλατσίου έκανε μια επική ανατροπή για να εξασφαλίσει τη θέση του στον τελικό. Εκεί, ο Μαστρογιάννης ήταν ασυγκράτητος, αποδεικνύοντας την ανωτερότητά του με έναν απόλυτο “περίπατο” και κατακτώντας τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης.