stin-koryfi-toy-kosmoy-o-manolis-stefanoydakis-chrysos-ston-akontismo-sto-pagkosmio-protathlima-stivoy-amea-168989
22:00

Στην κορυφή του κόσμου ο Μανώλης Στεφανουδάκης: «Χρυσός» στον ακοντισμό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ

22:00
Ορφέας

Η Ελλάδα συνεχίζει να γράφει τη δική της ιστορία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ που διεξάγεται στο Παρίσι, και αυτή τη φορά ήταν ο  Μανώλης Στεφανουδάκης . Με την εξαιρετική του επίδοση και μια τελευταία καταπληκτική βολή στα 29.17 μέτρα, ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και χάρισε στην Ελλάδα την 5η παραολυμπιακή πρόκριση για τους Αγώνες του 2024 στο Παρίσι.

Μανώλης Στεφανουδάκης: Πραγματικά εξαιρετικές επιδόσεις

Ο Μανώλης Στεφανουδάκης επιβεβαίωσε την αθλητική του υπεροχή, καθώς συνέχισε να εντυπωσιάζει με τις επιδόσεις του. Με μια σειρά εντυπωσιακών βολών, κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη θέση στον ακοντισμό F54, ενώ οι ανταγωνιστές του απείχαν αρκετά σε απόσταση. Πιο συγκεκριμένα οι βολές του Έλληνα παραολυμπιονίκη κατά σειρά ήταν 25.46μ., 28.61μ., 28.62μ., 28.80μ., 28.70μ., 29.17μ.

Η δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο κατακτήθηκαν από τον Σλοβάκο αθλητή Λάντισλαβ Κούτσραν, ο οποίος εντυπωσίασε με μια εξαιρετική επίδοση, φθάνοντας τα 28.94 μέτρα στον ακοντισμό F54. Αντίστοιχα, ο Ινδός Αμπιτσέκ Τσαμολί κατέλαβε την τρίτη θέση, φθάνοντας τα 24.16 μέτρα.

Ο Μανώλης Στεφανουδάκης δεν απλά έγραψε ιστορία με το χρυσό του μετάλλιο, αλλά έγινε και ο πέμπτος Έλληνας αθλητής που εξασφάλισε την πρόκρισή του για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι. Η επιτυχία αυτή αναδεικνύει τον Στεφανουδάκη ως μια πραγματική πηγή έμπνευσης και υπερηφάνειας για την Ελλάδα, καθώς συνεχίζει να εκπροσωπεί τη χώρα με τιμή και αξιοπρέπεια στο διεθνές αθλητικό προσκήνιο.

Στέλλα Σμαραγδή: Άλμα στα 5,01 μέτρα

Στο δεύτερο τελικό της προτελευταίας ημέρας των αγώνων, η αθλήτρια Στέλλα Σμαραγδή κατέλαβε την 12η θέση στο μήκος Τ47. Με ένα εξαιρετικό άλμα στα 5,01 μέτρα, που πραγματοποιήθηκε στην πρώτη της προσπάθεια (είχε επίσης αλματώσει στα 4,76 μέτρα και 4,97 μέτρα), η Στέλλα έδειξε την αθλητική της ικανότητα και αφοσίωση. Το χρυσό μετάλλιο απέσπασε η Κιάρα Ροντρίγκες από το Εκουαδόρ, πετυχαίνοντας μάλιστα παγκόσμιο ρεκόρ με άλμα στα 6,23 μέτρα, ενώ το αργυρό μετάλλιο κατέλαβε η Νεοζηλανδή Άννα Γκριμάλντι με άλμα στα 5,96 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Αμερικανή Τάλι Ουίλιαμς, αλματώντας στα 5,65 μέτρα.

Αύριο η τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ΑμεΑ:

Αύριο, την 17η Ιουλίου, σηματοδοτεί την τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ΑμεΑ, και οι ελληνικές προσδοκίες είναι υψηλές με τη συμμετοχή τριών ακόμη Έλληνων αθλητών. Συγκεκριμένα, ο Θανάσης Προδρόμου θα αγωνιστεί στον τελικό του μήκους Τ20 στις 10:12 το πρωί, ενώ ο Λάζαρος Στεφανίδης θα διαγωνιστεί στον τελικό της σφαίρας F33 στις 18:30 το απόγευμα. Τέλος, ο Φώτης Ντίμερης θα αγωνιστεί στον τελικό της σφαίρας F42, F61, F63 στις 19:00.