giannis-drymonakos-pagkosmio-rekor-kai-2-chrysa-metallia-gia-ton-ellina-athliti-sto-pagkosmio-protathlima-79911
12:03

Γιάννης Δρυμωνάκος: Παγκόσμιο ρεκόρ και 2 χρυσά μετάλλια για τον Έλληνα αθλητή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

12:03
Newsroom

Γιάννης Δρυμωνάκος, ο αθλητής της Team Garmin Greece πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση του στα 400 μικτή ατομική. Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 4:36.66, επίδοση που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ για την κατηγορία 35-39.

Ο Γιάννης Δρυμωνάκος σάρωσε τα μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης Masters που διεξάγεται στην πόλη Γκουάνγκτζου της Νότιας Κορέας. Κατέκτησε δύο χρυσά κι ένα ασημένιο μετάλλιο. Πέτυχε και νέο παγκόσμιο ρεκόρ, επιτεύγματα που αποδεικνύουν ότι παραμένει στην ελίτ της παγκόσμιας κολύμβησης.

Ο αθλητής της Team Garmin Greece πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση του στα 400 μικτή ατομική. Μετά από μία έξοχη κούρσα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 4:36.66, επίδοση που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ για την κατηγορία 35-39! Χαρακτηριστικό της διαφοράς κλάσης του Δρυμωνάκου με τους υπόλοιπους αθλητές είναι ότι άφησε 10 δευτερόλεπτα πίσω τον δεύτερο κολυμβητή, τον Βραζιλιάνο Σεβιέρι.

Ο Δρυμωνάκος το δεύτερο χρυσό μετάλλιο το κατέκτησε στα 200 μικτή ατομική με 2:09.85, χρόνος που αποτελεί ρεκόρ αγώνων και πιστοποίησε ότι ο πρωταθλητής μας δεν έχει αντίπαλο στη μικτή ατομική! Το τρίτο μετάλλιο που ήταν ασημένιο ήρθε στα 100 μ. πεταλούδα με 57.81, με τον Δρυμωνάκο να χάνει μόνο από τον Ρώσο Σκβορτσόβ και να κλείνει θριαμβευτικά την παρουσία του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.