Ισοπεδωτικοί οι Ράπτορς, 118-95 τους Σέλτικς

13:08
Χριστίνα Προφαντή

Εξαιρετικοί σε ακόμη ένα παιχνίδι με αντίπαλους τους Σέλτικς ήταν οι Ράπτορς.

Οι «δεινόσαυροι» διοργάνωσαν πάρτι στην Scotiabank Arena το βράδυ της Τρίτης (26/2). Οι Σέλτικς απλά εμφανίστηκαν σε αυτό. Η ομάδα του Νικ Νερς έκανε κυριαρχική εμφάνιση και αντέδρασε με υποδειγματικό τρόπο μετά την απογοητευτική προχθεσινή εμφάνιση -και ήττα- με το Ορλάντο, καθώς διέλυσε τους Σέλτικς 118-95 και ισοφάρισε τη σειρά της κανονικής περιόδου (2-2), πλησιάζοντας παράλληλα στους δύο αγώνες τους πρωτοπόρους Μπακς.

Οι Ράπτορς έκαναν ένα σερί 18-0 στην δεύτερη περίοδο και ισοπέδωσαν τους Σέλτικς 118-95, μετατρέποντας σε μονόλογο το ανατολικό ντέρμπι της βραδιάς (VIDEO).

Οι Ράπτορς διοργάνωσαν πάρτι στην Scotiabank Arena το βράδυ της Τρίτης (26/2). Οι Σέλτικς απλά εμφανίστηκαν σε αυτό. Η ομάδα του Νικ Νερς έκανε κυριαρχική εμφάνιση και αντέδρασε με υποδειγματικό τρόπο μετά την απογοητευτική προχθεσινή εμφάνιση -και ήττα- με το Ορλάντο, καθώς διέλυσε τους Σέλτικς 118-95 και ισοφάρισε τη σειρά της κανονικής περιόδου (2-2), πλησιάζοντας παράλληλα στους δύο αγώνες τους πρωτοπόρους Μπακς.

Οι Ράπτορς είχαν 17/36 τρίποντα, μοίρασαν 33 ασίστ, έκαναν μόνο 9 λάθη όλο το βράδυ και είχαν πρωταγωνιστές τους Πασκάλ Σιάκαμ (25 πόντοι), Κοουάι Λέοναρντ (21), μετατρέποντας το ντέρμπι σε μονόλογο ουσιαστικά στο δεύτερο δωδεκάλεπτο. Η καναδική ομάδα έκανε ένα σερί 18-0 από το 13’ έως το 17’, προηγήθηκε με 48-34 στα μέσα της δεύτερης περιόδου και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω της από εκεί και πέρα, ξεφεύγοντας ακόμα και με 31 πόντους διαφορά (95-64) στο 35’, χάρις σε ένα νέο ξέσπασμα (17-2).

ΟΚΤΩ ΣΕΡΙ ΗΤΤΕΣ ΣΤΟ ΤΟΡΟΝΤΟ

Στην αντίπερα όχθη, η Βοστώνη έμοιαζε για ένα ακόμα βράδυ με ομάδα δίχως χημεία, γνωρίζοντας φυσιολογικά την 5η ήττα στα τελευταία επτά ματς και 8η στη σειρά επί καναδικού εδάφους, όπου έχει να κερδίσει αγώνα από τις 4 Απριλίου 2015. Οι Σέλτικς προηγούνταν μάλιστα με 30-34 στο 13′, πριν καταρρεύσουν στην δεύτερη περίοδο, την οποία έχασαν με επιμέρους 13-36, κάνοντας σε αυτό το χρονικό διάστημα 8 από τα 14 λάθη τους.

Η ομάδα του Μπραντ Στίβενς τελείωσε το ματς με 6/30 τρίποντα και συνολικό ποσοστό 38,4% στα σουτ, ενώ ο Καϊρί Ιρβινγκ βρέθηκε σε μία από τις χειρότερες φετινές βραδιές του, βάζοντας μόνο επτά πόντους σε 28 λεπτά. Ήταν η δεύτερη χειρότερη φετινή επίδοσή του σούπερ σταρ των Σέλτικς μετά τους 3 πόντους που είχε βάλει στις 27 Οκτωβρίου κόντρα στους Πίστονς.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 25 (10/16 σουτ, 8 ριμπάουντ), Λέοναρντ 21 (9/15 σουτ), Ιμπάκα 14 (6/7 σουτ), Λάουρι 7 (6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Γκριν 6, Μπουσέρ 2, Ανουνόμπι 5, Μίλερ 3, Πάουελ 11, Γκασόλ 5 (8 ασίστ), Λιν 8, ΜακΚό 6, Μικς 5.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 17, Τέιταμ 11 (7 ριμπάουντ), Χόρφορντ 8, Ιρβινγκ 7, Σμαρτ 5, Ογιελέγε 4, Γιαμπουσέλ 5, Τάις, Χέιγουορντ 9, Γουίλιαμς 8, Ροζίερ 11, Μπράουν 10 (8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

Πλέον αυτό που απομένει να δουν οι φίλοι των «δεινοσαύρων» είναι έχουν ανάλογη συνέχεια στο φανταχτερό πρωτάθλημα του NBA.