09:09

Κόπα Αμέρικα: «Τεσσάρα» από την Ουρουγουάη στο Εκουαδόρ

09:09
Newsroom

Κόπα Αμέρικα: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Ουρουγουάη, η οποία κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στο Εκουαδόρ με 4-0. Οι Ουρουγουάη επέβαλε το ρυθμό της από το πρώτο λεπτό, καταφέρνοντας να βρει δίχτυα νωρίς με τον Λοδέιρο. Από εκεί και πέρα, οι Καβάνι και Σουάρες πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, ενώ στο 77′ το σκορ έκλεισε με αυτογκόλ του Σοάρες.

Ουρουγουάη-Εκουαδόρ: Ισχυρό προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο για την Ουρουγουάη

Μόλις στο 6′ η Ουρουγουάη πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Σουάρες βρήκε ωραία τον Λοδέιρο, με εξαιρετική σέντρα από τη δεξιά πλευρά. Ο τελευταίος με πολύ όμορφη προσπάθεια και τελείωμα με αριστερό σουτ, άνοιξε το σκορ για την Εθνική ομάδα της χώρας του. Στο 20′ το Εκουαδόρ έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Κιντέρος για αγκωνιά στον Λοδέιρο.

Στο 33′ ο Καβάνι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο υψηλόσωμος επιθετικός της Ουρουγουάης, με ιδανικό τελείωμα από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 2-0. Ωστόσο, οι Ουρουγουανοί δεν ηρέμησαν και αποφάσισαν να «χτυπήσουν» ξανά έντεκα λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα, στο 44′ ο Λουίς Σουάρες έκανε το 3-0 για την Εθνική ομάδα της πατρίδας του, με υπέροχο κοντινό πλασέ.

Ουρουγουάη-Εκουαδόρ: Βρήκε «δίχτυα» και στο δεύτερο μέρος, η Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη δεν σίγησε. Η παρέα του Λουίς Σουάρες δεν τα παράτησε. Είχε κέφια και σκόραρε και στο δεύτερο μέρος. Συγκεκριμένα στο 78′, ο Σοάρες έγινε αποδέκτης της μπάλας, έπειτα από μεταβίβαση του Μίνα. Ο Σοάρες στην προσπάθεια του να διώξει, δεν υπολόγισε σωστά τη φάση και έστειλε τη μπάλα στα «δίχτυα» της εστίας του συμπαίκτη του, Ντομμίνγκες. Το σκορ παρέμεινε το ίδιο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τους Ουρουγουανούς να πανηγυρίζουν τη νίκη τους.