kostas-gkelaoyzos-egrapse-istoria-kai-egine-o-2os-ellinas-olon-ton-epochon-stin-aythentiki-diadromi-marathonioy-64961
11:45

Κώστας Γκελαούζος: Έγραψε ιστορία και έγινε ο 2ος Έλληνας όλων των εποχών στην αυθεντική διαδρομή Μαραθωνίου

11:45
Παναγιώτης Γιαννακοσιάν

Κώστας Γκελαούζος: Ο Μαραθώνιος είναι ίσως από τους πιο απαιτητικούς αγώνες. Πολλοί είναι οι αθλητές που παίρνουν μέρος και γράφουν ιστορία.

Κώστας Γκελαούζος: Μια φανταστική επίδοση

Ο Κώστας Γκελαούζος έγραψε ιστορία. Η εξαιρετική επίδοση του ήταν 2:19:02, αυτή είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση Έλληνα στον αυθεντικό Μαραθώνιο. Αυτή του η συμμετοχή ήταν μια από τις πιο όμορφες στιγμές της καριέρας του. Οι καιρικές συνθήκες ηταν αντίξοες. Παρόλα αυτά  ο ίδιος μπόρεσε να καταρρίψει το ατομικό ρεκόρ του . Με αυτήν του την συμμετοχή βγήκε τρίτος στην γενική κατάταξη του 37ου ΑΜΑ.

Ο αθλητής του Χρήστου Παπαχρήστου διένυσε την απόσταση σε 2.19.01. Αυτό τον καθιστά ως τον δεύτερο γρηγορότερο Έλληνα όλων των εποχών. Ο κάτοχος του ρεκόρ είναι ο Νίκος Πολιά, που έχει το 2.17.56 από στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας. Ο Γκελαούζος επέλεξε από την αρχή της κούρσας να δώσει έναν καλό ρυθμό, αφού ήξερε πως είναι σε καλή κατάσταση. Μάλιστα, μετά το 35ο χιλιόμετρο ο δρομέας πλαισιώθηκε στην δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης για να τερματίσει λίγο αργότερα τρίτος. Πλέον ο Γκελαούζος έχει αρχίσει να ετοιμάζετε για τον επόμενο άγονα του. Αυτός θα λάβει μέρος τον Απρίλιο. Ο ίδιος θα επιδιώξει να σπάσει το ατομικό του ρεκόρ για ακόμα μια φορά στοχεύοντας για 2.18.00.

Κώστας Γκελαούζος: Η συνέντευξη του

«Μπήκα γρήγορα από την αρχή, ήταν ρίσκο, αλλά ένιωθα καλά, καλύτερα και από το Βερολίνο και χαίρομαι που βγήκε αυτή η επίδοση, την οποία δεν περίμενα. Είμαι ευχαριστημένος και τώρα για μένα υπάρχει ξεκούραση, θα έλεγα πως είναι Αύγουστος για μένα τώρα. Μετά θα ξεκινήσω την προετοιμασία μου εν όψει της νέας χρονιάς με πρώτο στόχο να τρέξω έναν μαραθώνιο τον Απρίλιο και μετά βλέπουμε».

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε και ο Παναγιώτης Καραίσκος (ΠΓΣ), που τερμάτισε δεύτερος στο Πρωτάθλημα με 2.26.28 και έβδομος στην γενική κατάταξη. Ο δρομέας του Σταύρου Καρρέ τερμάτισε υψηλότερα από κάθε άλλη φορά στην καριέρα του, αφού τόσο το 2018 και 2017 ήταν τρίτος πίσω από τον Χριστόφορο Μερούση, που φέτος κατέλαβε την τέταρτη θέση.

Ο Χιώτης δρομέας στην όγδοη συμμετοχή του στη διοργάνωση διένυσε την απόσταση σε 2.28.06 και έμεινε για πρώτη φορά μακριά από το βάθρο των νικητών.

Νικητής στον 37ο ΑΜΑ ήταν ο 42χρονος Τζον Κόμεν (Κένυα) που επέστρεψε στην Ελλάδα για πρώτη φορά από το 2017 – ήταν τέταρτος – για να φτάσει στη νίκη με 2.16.34 και δεύτερος ήταν ο Φελισιέν Μουχιτίρα (Μπαχρέιν) με 2.16.43.