12:37

Λιονέλ Μέσι: Ο ελεύθερος σκοπευτής της Μπαρτσελόνα!

12:37
Newsroom

Ο Λιονέλ Μέσι αποτελεί τον ελεύθερο σκοπευτή της Μπαρτσελόνα, καθώς εκτελεί τους αντίπαλους τερματοφύλακες κατά ριπάς. Ο αρχηγός της Εθνικής Αργεντινής και της Μπαρτσελόνα σημείωσε το 6ο γκολ με απευθείας εκτελέσεις φάουλ. Ένα μοναδικό επίτευγμα στην Πριμέρα Ντιβιζιόν για τη σεζόν 2018-2019.

Ο «μάγος» της Μπάρτσα έπιασε το συγκεκριμένο νούμερο στις εύστοχες εκτελέσεις φάουλ για δεύτερη σερί χρονιά. Μάλιστα, ανάλογο ρεκόρ δεν έχει σημειώσει κανένας άλλος από τη σεζόν 2006-2007 και έπειτα.

Ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ την περασμένη Τρίτη (26 Μαρτίου) κόντρα στην Εσπανιόλ. Ωστόσο, δεν έμεινε μόνο στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Ανάλογο επίτευγμα πέτυχε και στο ακόλουθο ματς, το οποίο αυτή τη φόρα ήταν με αντίπαλο την Εσπανιόλ.

Πως η Μπαρτσελόνα πήρε φόρα με το φάουλ του Μέσι

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε φάουλ στο 89′ και ένα λεπτό αργότερα, την εκτέλεση του συγκεκριμένου φάουλ ανέλαβε ο Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντίνος τοποθέτησε τη μπάλα, πήρε φόρα και εκτέλεσε, με το αποτέλεσμα να είναι το αναμενόμενο. Ο Μέσι νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρο της Βιγιαρεάλ, μειώνοντας σε 4-3. Στη συγκεκριμένη φάση, ο Ασένχο δεν μπόρεσε να αποκρούσει τη μπάλα από το χτύπημα φάουλ του Μέσι και έτσι την είδε να αναπαύεται στα δίχτυα» της εστίας του.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Λουίς Σουάρεζ πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, καταφέρνοντας στο 93′ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με ιδανικό τελείωμα μέσα από την αντίπαλη περιοχή. Μάλιστα, με το γκολ του Λουίς Σουάρεζ, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να φύγει με ένα βαθμό από το Μαδριγάλ, σε ένα ματς που βρισκόταν μέχρι το 90′, πίσω στο σκορ με δύο τέρματα (4-2).

Το φετινό ρεκόρ του Λιονέλ Μέσι

Ο Λιονέλ Μέσι σημείωσε 6 γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ με τη Μπαρτσελόνα την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, φτάνοντας στο ίδιο ρεκόρ με τη φανέλα των Μπλαουγκράνα για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Τέτοιο ρεκόρ δεν έχει σημειωθεί τα τελευταία 12 χρόνια, δηλαδή από τη σεζόν 2006-2007. Έτσι, ο Μέσι πρόσθεσε ακόμη ένα ξεχωριστό ρεκόρ στα δεκάδες άλλα που κατέχει και τα οποία έχει πετύχει με τη Μπάρτσα.