stefanos-tsitsipas-neos-thriamvos-gia-ton-ellina-tenista-poy-grafei-istoria-amp-8211-anevike-sto-no5-toy-kosmoy-82468
12:28

Στέφανος Τσιτσιπάς: Νέος θρίαμβος για τον Έλληνα τενίστα που γράφει ιστορία – Ανέβηκε στο νο5 του κόσμου

12:28
Παναγιώτης Γιαννακοσιάν

Στέφανος Τσιτσιπάς – Ημιτελικοί: Ακόμα μια νίκη για τον Έλληνα τενίστα Στέφανο Τσιτσιπά. Αυτή την φορά, αντίπαλος του ήταν ο Μπενουά Περ. Το πρώτο σετ, ήταν εξαντλητικό, ωστόσο το συνολικό σκορ, έδειξε 2 – 0 στα σετ.

Στέφανος Τσιτσιπάς – Ημιτελικοί: Την Δευτέρα θα είναι και επίσημα Νο5 στον κόσμο

Την Δευτέρα 5 Αυγούστου 2019, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα είναι και επίσημα στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης. Λίγες μέρες πριν τα γενέθλια του, ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τους ημιτελικούς του Citi Open και μαζί με αυτό, το εισιτήριο για το top-5.

Ένα όνειρο καριέρας, γίνεται πλέον πραγματικότητα. Ο Στέφανος πλησιάζει όλο και περισσότερο στο να παίξει τον Νοέμβριο στο ATP Finals.

Στους ημιτελικούς αγώνες, ο Τσιτσιπάς θα παίξει με τον νικητή του αγώνα, ανάμεσα στους Νικ Κύργιος και Νόμπερτ Γκόμπος.

Στέφανος Τσιτσιπάς – Ημιτελικοί: Τα αποτελέσματα του αγώνα

Τα αποτελέσματα του τελευταίου αγώνα ήταν 7-5 και 6-0 επί του Μπενουά Περ. Ως αποτέλεσμα, ξεπέρασε τους Αλεξάντερ Ζβέρεφ και Κέι Νισικόρι, ενώ πλέον βρίσκεται στο Νο5. Είναι για 2η συνεχή χρονιά στους “4” στο Citi Open (ATP-500). Το εκπληκτικό είναι πως, κατάφερε να κερδίσει την πρόκριση επί του Γάλλου σε μόλις 74 λεπτά. Ο Τσιτσιπάς είχε 13 winners και 18 αβίαστα λάθη. Αντίθετα, ο αντίπαλος του είχε μεν 16 winners, αλλά 38 αβίαστα λάθη.

Το 1ο σετ ήταν πραγματικά ντέρμπι. Αρχικά ο Περ προηγήθηκε 2-1 με μπρέικ, όμως ο Τσιτσιπάς με δικό του μπρέικ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2. Στο 8ο game, ο Τσιτσιπάς χάνει την ευκαιρία του για μπρέικ και φτάνουμε στο 4-4. Στην συνέχεια όμως, αύξησε τον ρυθμό του και με μπρέικ κερδίζει το πρώτο σετ με 7-5.

Στο 2ο σετ, το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο. Ο Στέφανος, δεν άφησε την ευκαιρία που είχε για να ανέβει στην 5η θέση του κόσμου. Κατάφερε το εκπληκτικό 6-0!