stefanos-tsitsipas-synetripse-me-3-0-ton-mentventef-kai-prokrithike-stoys-4-toy-roland-garros-74642
07:35

Στέφανος Τσιτσιπάς: Συνέτριψε με 3-0 τον Μεντβέντεφ και προκρίθηκε στους «4» του Roland Garros

07:35
Νίκη Μουλά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα ημιτελικά του Roland Garros, για δεύτερη φορά στην καριέρα του, μετά τη νίκη του με 3-0 σετ τον Ρώσο αντίπαλό του, Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού συγκεντρωμένος στο πλάνο του και εξοπλισμένος με υπομονή, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μία πολύ μεγάλη νίκη.

Από την πλευρά του, ο Μεντβέντεφ πάλεψε, έκανε την αντεπίθεσή του στο δεύτερο σετ, αλλά στη συνέχεια έπαιξε με νεύρα και στο τέλος υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Στέφανου Τσιτσιπά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σ’ ένα από τα πιο ώριμα ματς της καριέρας του

Απέναντι στον δεύτερο καλύτερο της παγκόσμιας κατάταξης, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε ένα από τα πιο ώριμα ματς της καριέρας του.

Με συγκέντρωση στον αγώνα, αντέδρασε πάρα πολύ ψύχραιμα όσες φορές ο Ρώσος επιχείρησε να τον «στριμώξει» κι έβρισκε πάντα τις λύσεις να παίρνει μεγάλους πόντους, ιδιαίτερα στο δεύτερο και τρίτο σετ.

Η δεύτερη νίκη σε 8 ματς απέναντι στον Μεντβέντεφ, έστειλε τον 22χρονο πρωταθλητή στους ημιτελικούς του Roland Garros, όπου αύριο Πέμπτη θα αντιμετωπίσει τον πολύ φορμαρισμένο Αλεξάντερ Ζβέρεφ και θα προσπαθήσει να κάνει ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση του τροπαίου.

Η εκδίκηση του Στέφανου Τσιτσιπά

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε «εκδίκηση» από τον Ρώσο αντίπαλό του, μετά την ήττα του με 3-0 στους «4» του Australian Open, πριν από μερικούς μήνες.

Με την εν λόγω νίκη, θα έχει την ευκαιρία, από την επόμενη εβδομάδα, να ανέβει, για πρώτη φορά στην καριέρα του, στο Νο4 της ATP, αρκεί να ξεπεράσει το εμπόδιο του Γερμανού στον ημιτελικό της Πέμπτης.